Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-10-25

Jak sprzedawca towaru powinien rozliczyć usługę transportową wykazywaną odrębnie na fakturze

Czy spółka postępuje prawidłowo, ustalając moment powstania obowiązku podatkowego dla dokonanego świadczenia złożonego z dostawy wyrobu wraz z jego dowozem do kontrahenta jak dla towaru? Dostawa towaru i usługa transportowa są wykazywane w odrębnych pozycjach na fakturze. Transport wykonywany jest tylko na rzecz klientów, którzy kupią u nas towar, przez zewnętrzną firmę transportową. Spółka nie zawiera z nabywcą pisemnych umów o dostawę swoich wyrobów. Niemniej jednak standardową sytuacją jest sprzedaż przez spółkę towaru z dostawą do odbiorcy. W takim przypadku na spółce ciąży ryzyko utraty towaru do momentu odbioru go przez odbiorcę w miejscu przez niego wskazanym.

PROBLEM

RADA

Tak, postępowanie spółki jest prawidłowe. Obowiązek podatkowy dla obu czynności powstanie na zasadach określonych dla dostawy towaru. Nie ma znaczenia, że wykonane czynności są wykazywane w odrębnych pozycjach na fakturze.

UZASADNIENIE

Aby odpowiedzieć na pytanie, najpierw należy ustalić, co stanowi podstawę opodatkowania przy dostawie towarów. Ustawa o VAT definiuje podstawę opodatkowania jako obrót, czyli kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00