Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2010-10-08

Jak rozliczać umowy barterowe w VAT

Celem umów barterowych jest dokonywanie rozliczeń między kontrahentami bez udziału pieniądza, a w konsekwencji maksymalne uproszczenie obrotu gospodarczego, w tym oczywiście rozliczeń podatkowych. Nie zwalnia to jednak żadnej ze stron transakcji (jeśli są podatnikami VAT) z obowiązku rozliczenia podatku z tego tytułu.

Co to jest barter

Barter jest to równoważąca się wartościowo transakcja towar za towar, a także: usługa za usługę, towar za usługę lub usługa za towar. Podstawowym założeniem i istotą umów barteru jest brak konieczności ponoszenia świadczeń pieniężnych.

Przepisy Kodeksu cywilnego nie definiują umowy barterowej. Jest to jednak umowa najbliższa umowie zamiany (art. 603 k.c.).

DEFINICJA

Umowa zamiany - jest to umowa, w której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innej rzeczy.

Barter jest pojęciem szerszym, obejmującym swoim zakresem również zamianę usług, zamianę towaru na usługę i usługi na towar. Może być jednak uznany za pewnego rodzaju umowę zamiany polegającej na równoważącej się wartościowo wymianie towaru na towar lub usługi na usługę (ewentualnie usługi na towar lub towaru na usługę), gdzie nie wchodzą w grę dodatkowe rozliczenia pieniężne między kontrahentami.

W praktyce zdarzają się umowy barterowe, które przewidują dopłatę w pieniądzu przez jedną ze stron, gdy wartość wzajemnych świadczeń w naturze nie jest równa.

WAŻNE!

Podatnicy zawierający umowy barterowe muszą pamiętać, że ustalenia w nich zawarte (lub ich brak) mają istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, terminu wystawienia faktury oraz odliczania VAT. Dlatego zalecane jest ustalenie terminów spełnienia świadczeń między stronami.

Czy świadczenia barterowe to czynności odpłatne

Dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegają opodatkowaniu tylko wówczas, gdy mają charakter odpłatny (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi nieodpłatnych świadczeń zrównanych z czynnościami świadczonymi odpłatnie). Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oznaczają wykonanie tych czynności za wynagrodzeniem. Ustawa o podatku od towarów i usług nie wskazuje na formę odpłatności ani nie definiuje tego pojęcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00