Porada
Jak rozliczyć dochody z pracy za granicą w zeznaniu rocznym
Wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą. W związku z tym mają oni wątpliwości, w którym kraju powinni rozliczyć osiągnięte z tego tytułu dochody. W artykule wyjaśniamy, kto, kiedy i jak powinien rozliczyć dochody osiągnięte z pracy za granicą w polskim zeznaniu rocznym.
Posłuchaj audiokomentarza: Dochody z pracy za granicą, a ulga na dzieci
Krok 1. Ustalenie, kto ma obowiązek rozliczyć dochody z pracy za granicą w polskim zeznaniu rocznym
Obowiązek rozliczenia dochodów osiągniętych z pracy za granicą w polskim zeznaniu rocznym mają osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce (polscy rezydenci podatkowi). Są to osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania, czyli:
● posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (posiadające w Polsce ośrodek interesów życiowych), lub
● przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a updof).
Trzeba podkreślić, że wystarczy spełnienie choćby jednego z ww. warunków, aby zostać uznanym za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Innymi słowy - jeśli dana osoba posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych, to będzie uznana za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, nawet jeżeli jej pobyt w Polsce nie przekroczy 183 dni w roku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right