Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-09-12

Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników - tabelaryczne zestawienie świadczeń podlegających i niepodlegających pdof po wyroku TK

Od wielu lat wątpliwości pracodawców budzi prawidłowy sposób rozliczania podatku dochodowego od nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez ich pracowników. Kwestia ta była przedmiotem licznych interpretacji wydawanych przez organy podatkowe oraz wyroków sądów administracyjnych. Z uwagi na rozbieżności interpretacyjne dotyczące sposobu opodatkowywania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych pracodawcy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie. 8 lipca 2014 r. TK wydał wyrok (sygn. akt K 7/13), w którym orzekł o zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących przychodów pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Trybunał zaznaczył jednak, że dotyczy to tylko takich świadczeń, które stanowią dla pracownika przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości. Po wyroku TK pracodawcy mogą mieć więc nadal problem z ustaleniem, czy i kiedy nieodpłatne świadczenia na rzecz pracownika stanowią jego przychód. Aby rozwiązać ten problem, przedstawiamy Państwu tabelaryczne zestawienie najpopularniejszych nieodpłatnych świadczeń dla pracowników wraz z informacją, czy przychody uzyskane przez pracowników z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tabela została opracowana przez eksperta, z uwzględnieniem stanowiska zaprezentowanego przez TK w wyroku z 8 lipca br.

W wyroku z 8 lipca 2014 r. TK stwierdził, że:

Art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), rozumiane w ten sposób, że "inne nieodpłatne świadczenie" oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w związku z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał Konstytucyjny potwierdził zatem zgodność z Konstytucją RP przepisów updof dotyczących nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00