Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-29

Odwrotne obciążenie - zasady rozliczenia transakcji u nabywcy w pytaniach i odpowiedziach

Zasadą jest, że VAT od dostawy towarów rozlicza sprzedawca. Jednak niemal każda zasada ma swoje wyjątki. Tak też jest ze sprzedażą niektórych towarów, których dostawa powoduje, że do rozliczenia VAT może być zobowiązany nabywca. Taki mechanizm opodatkowania, określany mianem "odwrotnego obciążenia", dotyczy dostawy wymienionych w załączniku nr 11 wyrobów metalowych/odpadów/surowców wtórnych (dla celów opracowania nazywamy je "dostawą złomu"). Choć obowiązek rozliczenia VAT przez nabywcę w krajowym obrocie złomem został wprowadzony ponad 3 lata temu (od 1 kwietnia 2011 r.) i mimo że regulacje te były już dwukrotnie poprawiane przez ustawodawcę, transakcje te w dalszym ciągu sprawiają podatnikom trudności. Oto podstawowe zasady, którymi należy się kierować, rozliczając VAT od dostawy złomu, dla której podatnikiem jest nabywca towaru.

1. Kiedy nabywca jest obowiązany rozliczyć VAT od zakupu złomu?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i ust. 2 ustawy o VAT rozliczenie VAT przez nabywcę następuje, jeśli:

● dostawca złomu jest czynnym podatnikiem VAT,

● nabywca złomu jest podatnikiem VAT (czynnym lub zwolnionym),

● dostawa złomu:

- dotyczy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT

- i nie stanowi dostawy towarów objętej zwolnieniem z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (dotyczy to zwolnienia z VAT obejmującego dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów dostawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Jeśli więc dostawcą złomu jest czynny podatnik VAT, zaś jego nabywcą - podatnik VAT czynny lub zwolniony, a dostawa złomu nie stanowi czynności objętej zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, to podatek należny od tej dostawy rozlicza nabywca. Spełnienie wszystkich wymienionych warunków związanych z dostawą złomu powoduje, że dostawca, jako czynny podatnik VAT, nie rozlicza podatku należnego. Musi jednak wystawić fakturę w celu udokumentowania tej dostawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00