Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-01

Mechanizm "odwrotnego obciążenia" - więcej transakcji opodatkowanych u nabywcy

Od 1 października 2013 r. z 8 do 41 pozycji została rozszerzona lista towarów, których nabycie jest opodatkowane na zasadach "odwrotnego obciążenia". W przypadku "odwrotnego obciążenia" to nabywca jest obowiązany do rozliczenia VAT należnego, a nie dostawca. Nowe przepisy po raz pierwszy znajdą odzwierciedlenie w deklaracjach za październik 2013 r. składanych do 25 listopada 2013 r. Mechanizm "odwrotnego obciążenia" do towarów zamieszczonych na rozszerzonej w załączniku nr 11 liście ma bowiem zastosowanie do ich dostaw dokonanych od 1 października 2013 r. Zdaniem Ministra Finansów dotyczy to również dostaw dokonanych od 1 października 2013 r., w związku z którymi przed 1 października pobrano całość lub część zapłaty.

Mechanizm "odwrotnego obciążenia" ma zastosowanie wyłącznie do transakcji pomiędzy podatnikami VAT i tylko wówczas, gdy:

● podatnik dokonujący dostawy nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

● dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (zwolnienie z VAT dot. sprzedaży towarów używanych, a od 1 stycznia 2014 r. dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT) - art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

W przypadku stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00