VAT 2014 r. - zmiany w ustawie i ich wpływ na procedury, obieg dokumentów i systemy finansowo-księgowe
Nowelizacja ustawy o VAT, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r., w istotny sposób wpłynie na praktykę stosowania przepisów VAT w firmach. Zmienią się nie tylko terminy powstania obowiązku podatkowego, ale też terminy dokumentowania wykonywanych czynności. Zmienią się również reguły odliczania VAT naliczonego, zasady dokumentowania czynności zwolnionych oraz wystawiania faktur na żądanie. Do tych wszystkich zmian należy się już teraz przygotować, tak aby w dniu 1 stycznia 2014 r. procedury, obieg dokumentów, systemy finansowo-księgowe w firmie były dostosowane do nowych regulacji.
I. ZMIANY W ZAKRESIE OBOWIĄZKU PODATKOWEGO
Najbardziej istotne zmiany, jakie będą miały miejsce z dniem 1 stycznia 2014 r., to zmiany dotyczące terminów powstawania obowiązku podatkowego. Nowe regulacje dotyczące obowiązku podatkowego są zawarte w art. 19a ustawy o VAT, który zastępuje uchylany z dniem 1 stycznia 2014 r. art. 19 ustawy.
1. Najważniejsze zmiany w porównaniu z latami poprzednimi
Przepisy dotyczące obowiązku podatkowego zostały istotnie zmienione.
Jedną z najważniejszych zmian jest rezygnacja z zasady wiążącej moment powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Poza kilkoma wyjątkami od 1 stycznia 2014 r. chwila powstania obowiązku podatkowego będzie niezależna od daty wystawienia faktury.
Duże znaczenie będzie miało także wprowadzenie reguł powstawania obowiązku podatkowego dla sprzedaży ciągłej i sprzedaży wykonywanej w okresach rozliczeniowych.
Eliminuje się wiele szczególnych terminów powstania obowiązku podatkowego dla wielu czynności. Do niektórych z tych czynności będzie znajdował zastosowanie ogólny moment powstania obowiązku podatkowego, do niektórych z nich wygodnie będzie stosować nową regułę wiążącą moment powstania obowiązku podatkowego z zakończeniem okresu rozliczeniowego, za który następuje płatność (bądź rozliczenie czynności).
2. Zasada ogólna