Porada
Jak rozliczyć w księgach rachunkowych korekty świadczeń chorobowych
Z powodu przyjęcia złej (niższej) podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacono pracownikowi w styczniu 2011 r. zaniżone wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Jak poprawnie zaksięgować i rozliczyć podatkowo korektę tych świadczeń?
1.1. Korekta świadczeń chorobowych zaniżonych w okresie poprzednim
PROBLEM
RADA
Korektę świadczeń chorobowych należy ująć w księgach rachunkowych (zaksięgować) w bieżącym okresie rozliczeniowym. Również rozliczenie podatkowe odbywa się w bieżącym okresie rozliczeniowym, i to bez względu na to, czy korekta ta była dodatnia (wypłata) czy też ujemna (potrącenie).
UZASADNIENIE
Sposób ujęcia korekty wynika z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że przychodami są "otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika" w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dlatego rozliczenie podatkowe odbywa się w okresie, w którym dokonuje się wypłaty wynagrodzenia i świadczeń lub ich obniżenia wskutek korekty i potrącenia z kwoty do wypłaty. Skutki wypłaty pracownikowi korekty świadczeń z tytułu choroby w postaci wyrównania świadczenia (korekta dodatnia = wypłata) należy wykazywać w dokumentach rozliczeniowych z ZUS również w bieżącym okresie rozliczeniowym i w tym przypadku nie należy korygować dokumentów za ubiegłe okresy w programie Płatnik. W programie Płatnik są osobne tytuły świadczeń dotyczące m.in. wyrównania wynagrodzenia chorobowego, wyrównania zasiłku chorobowego. Nie ma natomiast tytułów "korekta świadczenia...". Dlatego też o ile wyrównanie dodatnie tego samego rodzaju świadczenia nie wymaga korekty dokumentów za ubiegłe okresy, o tyle taka korekta będzie wymagana w przypadku ujemnego wyrównania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right