Jak zgodnie z nowymi przepisami zatrudniać i rozliczać nianie
Od 1 października 2011 r. rodzice będą mogli zatrudniać do opieki nad dziećmi nianie na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Udogodnieniem dla rodziców jest to, że ZUS sfinansuje składki na ubezpieczenia od tak zatrudnionej niani. Dotyczy to składek od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. w 2011 r. 1386 zł. Natomiast składki od nadwyżki ponad minimalną pensję będą opłacane przez rodziców zatrudniających nianię.
Na jakiej podstawie zatrudnić nianię
Umowa o świadczenie usług zawierana z nianią jest nazywana umową uaktywniającą i mają do niej zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia. Umowa może być zawarta w celu opieki nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym - 4. rok życia.
Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Należy pamiętać, że w pełnej rodzinie (oboje rodzice) jeden rodzic nie ma prawa nawiązać samodzielnie tego kontraktu (art. 50 ust. 3 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3; dalej ustawa żłobkowa). Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas od zawartej w taki sposób umowy uaktywniającej ZUS nie będzie opłacał składek.
Przez rodzica samotnie wychowującego dziecko rozumie się rodzica będącego: panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo rodzica, w stosunku do którego orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, a także rodzica pozostającego w związku małżeńskim, jeżeli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności (art. 50 ust. 5 ustawy żłobkowej). Za rodzica uważa się także opiekuna prawnego oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem (art. 3 ustawy żłobkowej).