Artykuł
Dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin
Pracodawcy, prowadząc działalność socjalną na rzecz swoich pracowników, powinni przestrzegać określonych reguł, aby móc zaliczyć wydatki o charakterze socjalnym do kosztów uzyskania przychodów, a z drugiej strony nie wygenerować niepotrzebnie u pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Bezpośrednie wydatki pracodawców na działalność socjalną nie są uznawane za koszty podatkowe. Podatnik może jednak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy na ZFŚS dokonane zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Do kosztów może również zaliczać świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS (art. 16 ust. 1 pkt 45 updop i art. 23 ust. 1 pkt 42 updof).
Działalnością socjalną, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o ZFŚS, są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Przepisy dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wskazują konkretnych form wypoczynku, do których pracodawca może dopłacać ze środków ZFŚS. Zatem z ZFŚS mogą być dofinansowane m.in.:
● kolonie, obozy, zimowiska, rajdy turystyczne lub "zielone szkoły" dla dzieci i młodzieży,
● pobyty w sanatorium, gdyż leczenie bądź rehabilitacja w tym przypadku łączą się z wypoczynkiem,
● wczasy krajowe i zagraniczne (w tej kwestii dość istotne znaczenie miał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r., sygn. K 40/04, który zniósł ograniczenie w przyznawaniu dofinansowania wyłącznie do wypoczynku na terenie Polski. W ślad za tym z ustawy o ZFŚS usunięty został zapis mówiący o dofinansowaniu jedynie wypoczynku krajowego),
● wycieczki,
● wypoczynek organizowany przez pracowników we własnym zakresie - tzw. wczasy pod gruszą, wyjazdy turystyczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right