comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-05-02
Jak wyliczyć... wynagrodzenie za dyżur
Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania na dyżurze poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę. Dyżur ten może odbywać się w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Założenia
Pracownik w marcu 2006 r. pełnił przez 8 godzin dyżur w zakładzie pracy, podczas którego przez dwie godziny świadczył pracę. Osoba ta otrzymuje wynagrodzenie w zmiennej wysokości, uzależnionej od wyników pracy - zarabia pomiędzy 1800 a 2300 zł miesięcznie. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie należne za dyżur?
Rozwiązanie
Podstawa prawna
Za czas dyżuru pracownikowi przysługuje w pierwszej kolejności czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Dopiero w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego będzie mu przysługiwać wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia. Dotyczy to jednak tylko dyżuru, podczas którego nie świadczył pracy (art. 151
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka