Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-11-01

Jakie zagrożenia należy uwzględnić przy sporządzaniu oceny ryzyka zawodowego na stanowisku drukarza

Po wystąpieniu wypadku przy pracy w drukarni (pracownik wypił środek chemiczny znajdujący się w plastikowej butelce po napoju), inspektor pracy nakazał pracodawcy dokonać oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach pracy w jego zakładzie pracy, gdyż pracodawca do dnia kontroli nie dopełnił tego obowiązku. Od czego pracodawca powinien rozpocząć sporządzanie takiego dokumentu?

Pierwszym krokiem pracodawcy powinno być określenie wszystkich zagrożeń występujących na tym stanowisku, np. zatrucie czynnikami chemicznymi, przecięcia, amputacje, zmiażdżenia, stłuczenia spowodowane przez ruchome części maszyn drukarskich itp. Ponadto pracodawca powinien uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego zagrożenia, które doprowadziły do wypadku przy pracy.

Pracodawca ma obowiązek dokonania oceny ryzyka zawodowego w momencie zatrudniania pracowników i organizacji stanowisk pracy. Wypadek przy pracy powinien obligować pracodawcę do zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o zagrożenia, które zainicjowały wypadek. W powyższym wypadku pracodawca nie dokonał takiej oceny oraz zaniedbał przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przyzwalając, aby niebezpieczny środek chemiczny znajdował się w pojemniku po napoju spożywczym. Inspektor pracy zastosował prawidłowy, w tym wypadku, środek prawny w postaci decyzji nakazującej pracodawcy opracowanie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku drukarza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00