Porada
Koszty uzyskania zatrudnionego informatyka-programisty
Prawidłowe funkcjonowanie organizacji non profit w dzisiejszych czasach wydaje się trudne bez informatyka-programisty dbającego o obsługę infrastruktury komputerowej w siedzibie organizacji, a także odpowiedzialnego za tworzenie programów komputerowych. Jak rozliczać wynagrodzenie takiej osoby zatrudnionej na etacie?
Do zadań informatyka-programisty należy dbanie o prawidłowe funkcjonowanie sprzętów i sieci komputerowych, ale także tworzenie programów na potrzeby danej jednostki (np. finansowo-księgowych, kadrowych, pomocowych, statystycznych itp.). Pojawiają się wątpliwości, czy możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu do części wynagrodzenia, jaka - zgodnie z umową o pracę - przysługuje pracownikowi z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów.
Wszystko sprowadza się do kwestii, czy tworzone przez zatrudnionych na etacie informatyków programy komputerowe są utworami w rozumieniu art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim). Jeżeli bowiem wykonywane efekty pracy osoby zatrudnionej na etacie stanowią utwór w rozumieniu powołanego przepisu, organizacja non profit (pracodawca) może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Co istotne - w żadnym razie kryterium wykluczającym dany wytwór intelektualny jako utwór nie może być okoliczność, że powstał on w związku z pełnioną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem (zob. np. wyrok WSA w Warszawie z 14 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 3132/08).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right