Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika i wolontariusza
Z pracownikiem fundacji zawarto umowę o używanie jego pojazdu do celów służbowych. Podobną umowę zawarto z wolontariuszem. Czy ryczałt wypłacany na podstawie tych umów będzie zwolniony dla tych osób z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Ryczałt na jazdy lokalne zaliczany jest do przychodów pracownika ze stosunku pracy. W przypadku jednak przyznania takiego ryczałtu wolontariuszowi będzie on dla niego zwolniony z podatku, jeżeli nie będzie przekraczał kwoty ryczałtu wynikającej z przepisów dotyczących pracowników.
Pracodawca może wypłacać pracownikowi ryczałt dotyczący jazd lokalnych. Zasady wypłacania tego ryczałtu regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zwrot kosztów używania przez pracownika pojazdu do celów służbowych dotyczy jazd lokalnych w miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. W sprawie zwrotu tych kosztów zawiera się odpowiednią umowę cywilnoprawną - "o używanie pojazdu do celów służbowych". Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca.