Artykuł
Zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych
W przypadku organizacji pozarządowych jedną z bardziej powszechnych form podjęcia współpracy są umowy cywilnoprawne (zlecenia i o dzieło). O ich popularności decydują niższe koszty zatrudnienia w porównaniu ze stosunkiem pracy. Również ryzyko zleceniodawcy i zamawiającego jest mniejsze niż pracodawcy.
Krystyna WięcŁawska-Stysz
Umowy zlecenia i o dzieło uregulowane są w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dalej: k.c.). To przesądza o cywilnoprawnym charakterze tych umów. Prawidłowe ich zawarcie nie prowadzi do powstania stosunku pracy, chociaż niektóre przepisy prawa pracy znajdą do nich zastosowanie.
Zakaz zawierania pozornej umowy cywilnoprawnej
Przepisy prawa pracy w istotny sposób ograniczają cywilistyczną zasadę swobody zawierania umów. Decydujące znaczenie ma tu art. 22 § 12 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), który zakazuje zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną w warunkach określonych w tym przepisie. Przy wyborze podstawy zatrudnienia istotna jest zatem nie tylko wola stron, ale przede wszystkim charakter łączącego je stosunku prawnego.
KRYTERIA ZAWARCIA UMOWY CYWILNOPRAWNEJ
Zawarcie umowy cywilnoprawnej jest możliwe tylko wtedy, gdy umowa nie spełnia wskazanych w art. 22 § 1 k.p. kryteriów pracy dobrowolnie podporządkowanej, do których należą:
● wykonywanie pracy osobiście,
● za wynagrodzeniem,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right