Artykuł
Menedżer w organizacji non profit
Coraz częściej kierownictwo organizacji non profit decyduje się na skorzystanie z pomocy menedżera w celu poprawy efektywności działalności jednostki. Organizacja może zawrzeć z menedżerem umowę o pracę, umowę zlecenia albo kontrakt menedżerski (umowę o zarządzanie).
Joanna Nowicka
W przypadku zatrudniania kadry zarządzającej umowy o pracę nie zawsze są korzystną formą dla pracodawców. I to nie tylko ze względu na małą opłacalność finansową. Otóż umowy o pracę w porównaniu z innymi niestandardowymi formami zatrudniania znacznie zawężają zakres obowiązków i sztywno określają zakres uprawnień menedżerów.
Zdecydowanie dużo korzystniejszą formą zatrudniania kadry zarządzającej są formy cywilnoprawne, gdyż pozwalają na znacznie większą swobodę formułowania wzajemnych praw i obowiązków. W większości przypadków organizacje non profit podpisują z menedżerami umowy o świadczenie usług, tj. kontrakty menedżerskie. Zgodnie z zasadą swobody umów do umów polegających na świadczeniu usług, a nieuregulowanych innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia (art. 750 k.c.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right