Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-11-01

SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2005 (CZ. 1)

Jak prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację w organizacji pozarządowej - krok po kroku

Ustawa o rachunkowości wymaga, aby jednostki przyjęły i stosowały takie zasady (politykę) rachunkowości, które zapewnią jasne i rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego, czyli stosowanie tzw. koncepcji wiernego i prawdziwego obrazu, co dotyczy zwłaszcza dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych. Zasada ta dotyczy również inwentaryzacji, stanowiącej według art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy element rachunkowości. Przedstawiamy Państwu pełny zestaw czynności inwentaryzacyjnych - od przygotowania aż do zakończenia i rozliczenia inwentaryzacji. Praktyczne opisy, przykłady oraz wzory dokumentacji inwentaryzacyjnej zapewnią łatwe i bezbłędne jej przeprowadzenie.

Przygotowanie do inwentaryzacji w jednostkach non-profit
Przygotowanie inwentaryzacji zawiera całą gamę czynności zarówno formalnych, w zakresie dokumentacji i ewidencji, jak i fizycznych, np. przygotowanie w drodze uporządkowania rejonów spisowych.
Gdy chodzi o dokumentację inwentaryzacji, to należy pod tym pojęciem rozumieć wewnętrzne przepisy prawne regulujące problematykę rachunkowości i kontroli wewnętrznej, jak też dokumenty przebiegu oraz rozliczenia rezultatów inwentaryzacji.
Z treści art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych.
infoRgrafika
1. Przygotowanie wewnętrznego prawa regulującego problematykę i zasady przeprowadzania inwentaryzacji
W większych jednostkach z reguły wydawane są przez kierownika jednostki wewnętrzne akty prawne regulujące zasady inwentaryzacji w postaci odrębnych instrukcji (regulaminów) inwentaryzacyjnych. Dokumenty te przeważnie regulują problematykę, która nie ulega zmianie w dłuższym okresie (przez kilka lat).
infoRgrafika
infoRgrafika
Specyfika i warunki działania jednostek przesądzają o różnicach między instrukcjami inwentaryzacyjnymi stosowanymi w praktyce.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00