Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 17-07-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 17-07-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-25

Dywidendy – przegląd orzecznictwa i interpretacji

1. Opodatkowanie przychodu z tytułu dywidendy reinwestowanej w zakup akcji

Wartość dywidendy reinwestowana w akcje stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu w momencie wypłaty dywidendy (przekazania dywidendy) na nowe akcje.

MF

Pana wątpliwości budzi, czy opodatkowanie przychodu w wartości dywidendy reinwestowanej w zakup Akcji zgodnie z opisanym mechanizmem będzie odroczone do momentu zbycia nabytych w ten sposób Akcji na podstawie art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nast., a w konsekwencji na Panu do czasu sprzedaży akcji nie będą ciążyły obowiązki podatkowe w zakresie rozliczenia przychodu z kapitałów pieniężnych związanych z wypłatą dywidendy, która była automatycznie reinwestowana.

W tym miejscu wskazać należy, że dywidenda to przypadająca na poszczególną akcję w spółce kapitałowej część zysku spółki kapitałowej. Dywidenda jest zatem prawem akcjonariusza do części zysku spółki kapitałowej. Innymi słowy, prawo do dywidendy przysługuje każdorazowemu właścicielowi akcji. Zatem stwierdzić należy, że podmiot przekazujący dywidendę na rzecz nowych akcji działa w imieniu uczestników programu, i to uczestnikom, w tym Panu przysługuje prawo do dywidendy i inne przywileje z tytułu bycia akcjonariuszem. Fakt, że dywidenda jest wpłacana (automatycznie reinwestowana przez inny podmiot) na nowe akcje nie oznacza, że Pan (uczestnik programu) nie osiągnie z tego tytułu dochodu. Podmiot uprawniony na mocy programu motywacyjnego zainwestuje bowiem otrzymane kwoty z dywidendy w kolejne akcje, które uprawnią uczestników programu do otrzymania kolejnych akcji. Dywidenda zostanie zatem przekazana Panu (uczestnikowi programu) i zamieniona w nowe akcje. Dywidenda ta powinna być zatem traktowana jako dywidenda wypłacona bezpośrednio uczestnikowi programu motywacyjnego, który w konsekwencji osiąga przychód. O przychodzie faktycznie uzyskanym mówić będziemy nie tylko w sytuacji, kiedy na rzecz danej osoby będącej właścicielem akcji dokonano wypłaty dywidendy w formie pieniężnej, lecz również wówczas, kiedy w wyniku reinwestycji dywidendy nabędzie on dodatkowe akcje.

Zatem w momencie wpłaty dywidendy na nowe akcje – w myśl już cytowanego art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – uzyska Pan przychód z kapitałów pieniężnych.

(…) Stosownie do powyższego Pana stanowisko odnośnie odroczenia opodatkowania dywidendy do momentu zbycia akcji należało uznać za nieprawidłowe, ponieważ wartość dywidendy reinwestowana w akcje stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu 
w momencie wypłaty dywidendy (przekazania dywidendy) na nowe akcje.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 czerwca 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.281.2024.1.JŚ

 

2. Wypłata dywidendy rzeczowej a opodatkowanie VAT

Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej w postaci prawa własności nieruchomości opisanych we wniosku należy potraktować jako nieodpłatne przekazanie towaru, które będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

MF

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W 2016 i 2017 roku nabyli Państwo lokale niemieszkalne. Z tytułu nabycia lokali niemieszkalnych przysługiwało Państwu prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Posiadają Państwo niepodzielone zyski z lat poprzednich. Ponadto Zarząd przewiduje, że w bieżącym roku obrotowym odnotują Państwo kolejne zyski nadające się do podziału między udziałowców. Zamiast wypłacić dywidendę w formie pieniężnej, zamierzają Państwo dokonać dywidendy niepieniężnej zwanej również dywidendą rzeczową. W ramach podziału wypracowanych zysków zamierzają Państwo nieodpłatnie przekazać prawo własności ww. nieruchomości należących do Państwa na rzecz udziałowców, którym przysługiwać będzie prawo do dywidendy, zgodnie z przyszłą uchwałą walnego zgromadzenia udziałowców. (…)

W rozpatrywanej sprawie, skoro wypłata przez Państwa (dywidendy) nastąpi w formie niepieniężnej (rzeczowej) poprzez przeniesienie na rzecz wspólników prawa własności nieruchomości, tj. przedmiotem dywidendy będzie towar, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, to w tej sytuacji – w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 7 ust. 2 ustawy – będziemy mieli do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania towaru.

Koniecznym jest zatem dokonanie analizy, czy w świetle art. 7 ust. 2 ustawy, zostaną spełnione warunki do uznania przedmiotowej czynności za nieodpłatną dostawę towarów zrównaną z odpłatną dostawą, o której mowa we wskazanym przepisie.

W przedmiotowej sprawie przysługiwało Państwu prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia opisanych nieruchomości. Zatem zostały spełnione warunki do uznania tej czynności za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Zatem czynność wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej w postaci prawa własności nieruchomości opisanych we wniosku należy potraktować jako nieodpłatne przekazanie towaru, które będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie, czynność wypłaty dywidendy niepieniężnej w postaci prawa własności nieruchomości, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako nieodpłatne przekazanie towaru, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy. Zatem zobowiązani Państwo będą do naliczenia od tej czynności podatku od towarów i usług według właściwej stawki podatku, lub też zastosować do niej zwolnienie od podatku, jeżeli nieruchomość spełnia warunki do jego zastosowania.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.174.2024.2.IK

3. Wartość przychodu z dywidendy rzeczowej

Wypłata dywidendy rzeczowej jest wykonaniem świadczenia niepieniężnego z tytułu dywidendy i powoduje powstanie przychodu dla wypłacającej spółki w wysokości zobowiązania uregulowanego w następstwie tego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego będzie wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

MF

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że planują Państwo wypłatę dywidendy rzeczowej w postaci przeniesienia praw własności opisanych we wniosku lokali niemieszkalnych należących do Spółki na rzecz jej udziałowców.

Państwa wątpliwości budzi ocena skutków prawnych po stronie Spółki w przypadku wypłacenia udziałowcom dywidendy w formie niepieniężnej (dywidendy rzeczowej), tj. czy stanowi ona odpłatne zbycie rzeczy w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o CIT oraz czy powoduje powstanie po stronie wypłacającej dywidendę Spółki przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. (…)

Reasumując, jeżeli nabycie przez Państwa prawa własności opisanych we wniosku lokali niemieszkalnych pozostaje w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą oraz poniesienie tych wydatków miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, to będą Państwo uprawnieni do pomniejszenia powstałego na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy o CIT przychodu o koszty jego uzyskania, którymi będą wydatki na nabycie opisanych lokali niemieszkalnych, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, jeżeli lokale te stanowiły środki trwałe Państwa Spółki.

W związku z powyższym, Państwa stanowisko, zgodnie z którym po stronie Spółki powstaje przychód określony na podstawie art. 14a ustawy o CIT, który jednak może być pomniejszony o koszty podatkowe jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.149.2024.3.AND

4. Przeznaczenie zysku na kapitał rezerwowy zamiast na wypłatę dywidendy 

Spółka, która zmieni decyzję i przeznaczy zysk na kapitał rezerwowy zamiast na wypłatę dywidendy, nie musi wykazywać z tego powodu przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym. W szczególności nie powstaje tu dla spółki przychód z tytułu umorzenia zobowiązania. 

MF

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o przeznaczeniu zysku osiągniętego przez Spółkę na wypłatę dywidendy poprzednim Wspólnikom Spółki. W dalszej kolejności nastąpiła zmiana dotychczasowych Wspólników Spółki, która obecnie posiada jednego Wspólnika. Dywidenda miała zostać wypłacona niezwłocznie, jednak do dnia sporządzenia wniosku nie dokonano jej wypłaty. Obecnie Wnioskodawca planuje zmianę przeznaczenia zysku Spółki w wyniku podjęcia przez Zgromadzenie Wspólników Spółki Uchwały zmieniającej wcześniejszą Uchwałę ZZW poprzez przeznaczenie całości zysku Spółki na kapitał rezerwowy.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy kwota niewypłaconego zysku Spółki w formie dywidendy, w przypadku zmiany przeznaczenia zysku przed dniem wypłaty dywidendy na wypłatę zysku na kapitał rezerwowy stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.

Odnosząc powyższe do ww. przepisów prawa stwierdzić należy, że w przypadku zmiany przeznaczenia zysku z wypłaty dywidendy na wypłatę zysku na kapitał rezerwowy nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT. Jak wcześniej wskazano, zdarzeniem wynikającym z ww. przepisu, z którym ustawodawca wiąże obowiązek podatkowy jest wartość umorzonych zobowiązań. Podkreślić należy, że przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT powstaje jedynie w przypadku umorzenia zobowiązania pod tytułem darmym, a zatem tylko i wyłącznie w przypadku nieodpłatnego zwolnienia z długu, bowiem wyłącznie w takiej sytuacji dłużnik otrzymuje definitywne przysporzenie majątkowe. W rozpatrywanej sprawie mamy natomiast do czynienia z sytuacją, w której następuje zmiana przeznaczenia zysku, która nie wiąże się z umorzeniem zobowiązania wobec Wspólnika. Stanowisko takie potwierdzają również unormowania Kodeksu spółek handlowych, w których zagwarantowano prawo wspólników spółki do wypłaty dywidendy w sytuacji przeznaczenia zysków na kapitał zapasowy i rezerwowy.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 kwietnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.470.2020.1.BD

Od redakcji

Każdy wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego. Zysk wypracowany przez spółkę w danym roku obrotowym może, w zależności od woli akcjonariuszy bądź wspólników, być przeznaczony na wypłatę dywidend bądź zakumulowany w spółce, w szczególności przeniesiony na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Nie ma przy tym przeszkód prawnych, by uchwała o podziale zysku została zmieniona, jak miało to miejsce w przypadku opisanym w interpretacji. Odchodząc ze spółki, to sam wspólnik powinien z wyprzedzeniem zadbać, by zapewnić sobie prawo do wypłaty przypadającej na niego części zysku (np. zawierając dodatkowe porozumienie ze spółką). Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której np. skonfliktowani wspólnicy czy wspólnik zdecydują o zagospodarowaniu zysku i nie wypłacą dywidendy przypadającej na byłego wspólnika.

5. Zwolnienie z CIT dywidendy wypłaconej następcy prawnemu 

Dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów w spółce, jako warunek zwolnienia dywidendy z CIT, jest spełniony również w przypadku kontynuacji posiadania udziałów przez następcę prawnego wspólnika – wyrok NSA z 17 kwietnia 2020 r., sygn. akt II FSK 3226/19.

Stan faktyczny

Spółka A z o.o. posiada większościowy pakiet ponad 50% udziałów w B – innej spółce z o.o. Spółka A rozważa przekształcenie się w spółkę komandytową, przy czym to przekształcenie nastąpiłoby przed upływem dwóch lat od nabycia udziałów w spółce B. Zatem nowym wspólnikiem B będzie spółka komandytowa i zakłada się, że będzie ona posiadała (kontynuowała posiadanie) ten pakiet udziałów w B przez co najmniej dwa lata.

Wątpliwość dotyczy tego, czy dywidenda wypłacona przez spółkę B spółce A jeszcze przed przekształceniem może korzystać ze zwolnienia z CIT, którego warunkiem jest posiadanie udziałów w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez dwa lata. Spółka A złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej potwierdzającej, że w powyższych okolicznościach wypłacona na jej rzecz dywidenda korzysta ze zwolnienia.

Stan prawny

Dywidenda korzysta ze zwolnienia z CIT pod warunkiem posiadania przez wspólnika otrzymującego tę dywidendę nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Przy tym posiadanie tych udziałów musi trwać nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata (art. 22 ust. 4 i 4a updop). Zwolnienie to można stosować jeszcze przed upływem tego okresu, ale jeżeli później nie zostanie on dotrzymany, to należy zapłacić podatek z odsetkami (art. 22 ust. 4b updop).

Stanowisko organu interpretującego

Organ uznał, że w przedstawionej sytuacji wypłata dywidendy nie korzysta ze zwolnienia wobec niespełnienia warunku dwuletniego posiadania udziałów przez spółkę A (otrzymującą dywidendę) w spółce B (wypłacającej dywidendę). Zdaniem organu obowiązek zapłaty podatku od dywidendy (z odsetkami) będzie ciążył na spółce komandytowej jako następcy prawnym spółki A.

Spółka A zaskarżyła tę interpretację do sądu.

Stanowisko WSA w Krakowie

Sąd uznał, że rację ma spółka, wobec czego interpretację uchylił. Przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową dochodzi bowiem do tzw. sukcesji uniwersalnej, czyli do przejęcia całości praw i obowiązków podmiotu przekształconego. Sukcesja ta dotyczy także uprawnień i obowiązków podatkowych (art. 93a Ordynacji podatkowej). Zatem spółka komandytowa przejęła również – w sposób nieprzerwany – posiadanie udziałów w spółce B. Przy ocenie spełnienia warunku dwuletniego posiadania udziałów w B należy więc sumować okres ich posiadania przez A sp. z o.o. oraz przez spółkę komandytową.

Stanowisko NSA

NSA oddalił skargę kasacyjną organu interpretującego, podzielając w pełni stanowisko WSA. NSA wskazał, że ograniczenia sukcesji uniwersalnej muszą wynikać z wyraźnego przepisu ustawy albo umowy międzynarodowej (art. 93e Ordynacji podatkowej), a takiego przepisu w odniesieniu do rozpatrywanej sytuacji nie ma.

Sąd dodał, że stanowisko organu jest wewnętrznie sprzeczne, bo z jednej strony odmawia on spółce komandytowej korzystania ze statusu następcy spółki A, a z drugiej strony zobowiązuje spółkę komandytową do zapłacenia podatku od dywidendy wypłaconej spółce A.

Od redakcji

Omawiana regulacja dotycząca zwolnienia z CIT dywidend jest często stosowana. Nierzadko bowiem dochodzi do przekształcenia spółki, będącej wspólnikiem spółki wypłacającej dywidendę, przed upływem dwóch lat posiadania udziałów. Organy podatkowe konsekwentnie twierdzą, że w tej sytuacji zwolnienie nie może być stosowane. Należy zatem wiedzieć, że równie konsekwentnie sądy administracyjne zajmują stanowisko przeciwne, czyli korzystne dla podatników. Stanowisko to obejmuje różne rodzaje przekształceń, 
w szczególności sytuacje przejęcia spółki kapitałowej przez inną spółkę kapitałową (zob. np. wyrok NSA z 14 lutego 2014 r., sygn. akt II FSK 536/12), wydzielenia spółki kapitałowej 
w wyniku podziału innej spółki kapitałowej (zob. np. wyrok NSA z 14 lutego 2019 r., sygn. akt II FSK 471/17), jak i przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, o czym świadczy omawiane orzeczenie. Dotyczy to zarówno przypadków, w których dywidendę wypłacono jeszcze poprzednikowi prawnemu (jak w niniejszej sprawie), jak i takich, gdy wypłacono ją już następcy prawnemu wspólnika, który kontynuuje posiadanie przejętych udziałów. 

6. Odliczenie podatku zapłaconego od zagranicznej dywidendy

Przy odliczaniu od PIT podatku zapłaconego od zagranicznej dywidendy należy stosować limit 19% przychodu także wtedy, gdy umowa międzynarodowa przewiduje niższy procent podatku od dywidendy, a ten niższy procent z jakichś względów nie został zastosowany przy pobieraniu podatku za granicą – wyrok NSA z 28 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1171/22.

Stan faktyczny

Podatnik, osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym, dokonuje przez polskie biuro maklerskie inwestycji kapitałowych w walory zagraniczne, takie jak otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, amerykański kwit depozytowy czy akcje spółek zagranicznych. Podmioty wypłacające dywidendę wynikającą z nabytych walorów mają utrudnione możliwości identyfikacji beneficjenta rzeczywistego, ponieważ biuro maklerskie nie udostępnia im dokumentów potwierdzających rezydencję podatkową. Kwestia ta dotyczy głównie walorów z USA. W konsekwencji od wypłaconej dywidendy pobrany został 30% podatek u źródła, a więc nie znalazła zastosowania preferencyjna 15% stawka daniny wynikająca z umowy między Polską a USA o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z tym podatnik zapytał, czy rozliczając podatek w Polsce, może odliczyć od niego kwotę podatku zapłaconego w USA do wysokości 19% otrzymanej dywidendy, do czego uprawnia go art. 30a ust. 9 updof. Zdaniem podatnika należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.

Stanowisko organu interpretującego

Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jego zdaniem stosownie do art. 11 ust. 2 umowy podatkowej z USA podatek u źródła od dywidendy nie może przekroczyć 15% kwoty dywidendy brutto. Okoliczność, że podatek został pobrany w wysokości niezgodnej z tym limitem (30%), nie upoważnia do odliczenia podatku w tej nadmiernej wysokości. Podatnik może więc odliczyć podatek amerykański tylko do wysokości 15% otrzymanej dywidendy.

Stanowisko WSA 

Sąd w Gliwicach uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, wskazując, że przepis regulujący odliczanie zagranicznego podatku od przychodów z kapitałów pieniężnych, czyli art. 30a ust. 9 updof, przewiduje, że odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od przychodów przy zastosowaniu stawki 19% i ten właśnie limit należy stosować.

Stanowisko NSA

Sąd II instancji oddalił skargę kasacyjną organu. Wskazał, że art. 30a ust. 9 updof, stanowiący o możliwości i zasadach odliczania podatku zapłaconego za granicą, w ogóle nie uzależnia uprawnienia do odliczenia podatku zapłaconego za granicą od tego, czy pomiędzy Polską a państwem, w którym pobrano podatek, obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepis ten ma brzmienie bezwarunkowe i nie stwarza pola do tego, aby sięgnąć do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stanowi bowiem wyraźnie o podatku zapłaconym za granicą – tyle i tylko tyle z niego wynika. Nie ma podstaw do tego, aby wbrew jednoznacznemu brzmieniu przepisu zamiast do kwoty podatku faktycznie zapłaconego za granicą sięgać do jakiegoś podatku hipotetycznego.

Tak więc choć słusznie twierdzi organ, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają pierwszeństwo przed przepisami polskiej ustawy, nie dotyczy to jednak rozpatrywanego przypadku.

Od redakcji

Powyższy kazus dotyczy dywidendy, ale argumentacja, jaką posłużyły się sądy, w pełni odnosi się także do innych następujących przychodów z kapitałów pieniężnych:

  • z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,

  • z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,

  • z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania,

  • z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Tak więc omówionym wyrokiem można się równie dobrze wesprzeć przy odliczaniu zagranicznego podatku pobranego od każdego z powyższych przychodów, bo wszystkie objęte są działaniem art. 30a ust. 9 updof.

7. Dywidenda z zagranicznej spółki dla polskiego rezydenta podatkowego (osoby fizycznej)

Dywidenda z zagranicznej spółki podlega opodatkowaniu w Polsce, jeżeli podatnik ma w Polsce centrum interesów życiowych. Poniżej fragment stanowiska Dyrektora KIS w sprawie opodatkowania dywidendy otrzymanej ze spółki z siedzibą w Białorusi. 

MF

(…) Jest Pan osobą, która ma centrum interesów życiowych w Polsce oraz przebywa w Polsce powyżej 183 dni w roku podatkowym. Ma Pan zatem miejsce zamieszkania w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego, na gruncie tej ustawy Pana obowiązek podatkowy powstaje zarówno w sytuacji, gdy uzyskuje Pan przychody na terytorium Polski, jak i za granicą. Całość Pan przychodów jest objęta tym obowiązkiem (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na gruncie omawianej ustawy dywidenda uzyskiwana ze spółki z siedzibą w Republice Białorusi co do zasady jest więc Pana przychodem objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce – przychodem z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Przepis o nieograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się z jednak z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Wobec tego, ostateczny kształt Pana obowiązków, które będą wynikały z uzyskania przychodów z dywidendy od podmiotu z siedzibą w Republice Białorusi będzie zależał od uregulowań umowy z dnia 18 listopada 1992 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 120 poz. 534).

(…) Opodatkowanie Pana dywidendy podlega regulacjom art. 10 ust. 1–2 umowy.

W rezultacie:

– dywidenda uzyskana przez Pana ze spółki z siedzibą w Białorusi będzie podlegała opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy);

– będzie Pan mógł odliczyć podatek zapłacony od dywidend w państwie źródła (Białorusi) od podatku należnego od tej dywidendy w Polsce – według zasad określonych w art. 30a ust. 9 ustawy;

– wbrew Pana stanowisku w sprawie, zasady określone w art. 30a ust. 9 ustawy nie pozwalają na odliczenie kwoty podatku zapłaconego od dywidendy na Białorusi od podatku naliczonego od całości dochodu osiągniętego przez Pana z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;

– będzie Pan miał obowiązek rozliczyć podatek od dywidendy z Białorusi – wykazać go wraz z kwotą odliczenia w zeznaniu za rok podatkowy, w którym uzyskał Pan dywidendę (art. 30a ust. 11 w zw. z art. 45 ust. 3b ustawy);

– może Pan wykazać podatek od dywidendy w zeznaniu PIT-38; PIT-38 nie jest przy tym jedyną opcją wykazania problemowych przychodów – może Pan skorzystać z wybranego spośród zeznań podatkowych, o których mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a ustawy;

– powinien Pan zapłacić należny zryczałtowany podatek od dywidendy przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania – tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiła wypłata dywidendy (art. 45 ust. 4 ustawy);

– nie ma konieczności dokumentowania Pana miejsca zamieszkania certyfikatem rezydencji podatkowej – żaden przepis ustawy nie wprowadza takiego wymogu; w szczególności wymóg taki nie wynika dla Pana z regulacji art. 30a ust. 2 ustawy. (…)

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 lipca 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.232.2022.2.MT

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00