Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-02-17

Jak zmieni się ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym od 1 października 2017 r.

Do 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Następnie - od 1 stycznia 2013 r. - zaczął stopniowo wzrastać tak, aby docelowo osiągnąć 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednak od 1 października 2017 r. nastąpi powrót do poprzedniego, tj. krótszego, wieku emerytalnego. Spowoduje to pewne perturbacje w związku ze szczególną ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym. W wyniku wejścia w życie reformy emerytalnej ochrona przedemerytalna niektórych pracowników nie będzie wprawdzie ani krótsza, ani dłuższa niż dotychczasowe 4 lata, ale część pracowników będzie podlegała tej ochronie także po osiągnięciu nowego, niższego wieku emerytalnego.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym przed zwolnieniem z pracy polega na tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Ma ona na celu umożliwienie pracownikowi nabycia prawa do emerytury w sytuacji, gdy z racji wieku nie jest on już tak konkurencyjny na rynku pracy.

W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. znaczenie dla ochrony przedemerytalnej ma tylko osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego, ponieważ w przypadku tych osób do przejścia na emeryturę nie jest wymagany żaden staż pracy. Wystarczające jest tylko osiągnięcie określonego wieku emerytalnego, który obecnie zależy jeszcze od daty urodzenia i wciąż wzrasta co kwartał o 1 miesiąc. Jednak od 1 października 2017 r. będzie on ponownie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Odpowiedni okres zatrudnienia, który umożliwia uzyskanie prawa do emerytury, jest natomiast istotny w stosunku do osób objętych "starym" systemem emerytalnym, tj. urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Te osoby, aby nabyć prawo do emerytury, oprócz wieku emerytalnego muszą jeszcze bowiem posiadać określone ustawowo okresy składkowe i nieskładkowe (art. 27 i 27a ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00