Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-02-02

Co zmieniło się w wypełnianiu świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. świadectwo pracy zawiera specjalne rubryki, w których należy zamieścić informacje o wykorzystanym urlopie ojcowskim, rodzicielskim i okresach ochrony, jaka przysługuje pracownikom uprawnionym do urlopu wychowawczego, którzy skorzystali z obniżonego wymiaru czasu pracy. To najważniejsze zmiany dotyczące wypełniania świadectw pracy.

Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2017 r. pracodawca jest zobowiązany:

● w związku z ustaniem stosunku pracy niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, ale tylko wtedy, gdy nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania poprzedniego stosunku pracy,

● wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania poprzedniego stosunku pracy, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy obejmującego poprzedni okres zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

W związku z tymi zmianami utraciło moc dotychczasowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, a 30 grudnia 2016 r. zostało wydane nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.

Zmiany wprowadzone w nowym rozporządzeniu wynikają głównie z konieczności dostosowania przepisów rozporządzenia do nowych zasad wydawania świadectw pracy obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. oraz do aktualnie obowiązujących przepisów o uprawnieniach rodzicielskich pracowników. Ponadto zostały doprecyzowane te przepisy, które w praktyce budziły największe wątpliwości. Rozporządzenie z 30 grudnia 2016 r. zawiera także nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00