Porada
Jak prawidłowo rozliczyć składki za pracownicę pobierającą zasiłek macierzyński
Od 1 stycznia 2016 r. kwota zasiłku macierzyńskiego jest podwyższana do kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli do 1000 zł (za pełny miesiąc). Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest zwolnione z opodatkowania. Należy jednak rozliczyć od jego kwoty składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zasiłek macierzyński stanowi bowiem odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
ZMIANY 2016
Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oznacza to, że pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł do ubezpieczeń, a przez okres pobierania tego zasiłku za ubezpieczoną (lub ubezpieczonego) opłacane są składki, które powiększają jej kapitał na przyszłą emeryturę.
Osoby pobierające zasiłek macierzyński nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu (art. 11 oraz art. 12 ust. 2 ustawy systemowej).
UWAGA!
W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za ubezpieczoną (ubezpieczonego) opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co oznacza wyższą podstawę przyszłej emerytury.
Zasiłek macierzyński nie stanowi natomiast podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie oznacza to jednak ograniczonego dostępu do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, gdyż w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wygasa prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego (art. 67 ust. 6 ustawy zdrowotnej).
Podstawa wymiaru składek
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński nie obciążają ich pracodawców. Są one w całości finansowane z budżetu państwa. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku (przed potrąceniem zaliczki na podatek dochodowy - art. 18 ust. 6 ustawy systemowej).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right