Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r.
W 2015 r. uchwalono liczne zmiany w Kodeksie pracy oraz w przepisach ZUS. Dotyczą one kwestii związanych m.in. z umowami terminowymi, zasiłkami macierzyńskimi czy uprawnieniami urlopowymi dla rodziców. Nowe rozwiązania wchodzą w życie w pierwszym kwartale 2016 r. Wymuszają na pracodawcach nie tylko formalną znajomość przepisów, ale i podjęcie określonych działań zmierzających do dostosowania relacji z pracownikami do nowych regulacji.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie w I kwartale 2016 r. w zakresie prawa pracy i ZUS, oraz instrukcje, jak się do nich przygotować.
Zawieranie umów na czas określony
Na czym polegają zmiany
Obowiązujące dotychczas regulacje pozwalają na zawarcie między tymi samymi stronami dwóch kolejnych umów o pracę na czas określony. Trzecia taka umowa między tym samym pracownikiem i pracodawcą powinna już być umową na czas nieokreślony. Dotyczy to sytuacji, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Przy czym uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony.
Od 22 lutego 2016 r. zasady te nie będą już obowiązywały. Zgodnie z nowymi przepisami okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Ustawodawca wprowadził również limit w zakresie liczby umów na czas określony. Te same strony będą mogły podpisać maksymalnie 3 umowy na czas określony.
Limity ograniczające zatrudnienie na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony nie będą dotyczyły umowy zawartej w celu:
● zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,