Porada
Jak w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać dodatkowe składniki wynagrodzenia
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia (premie, nagrody, dodatki itp.) stanowiące podstawę wymiaru składki chorobowej. Do podstawy wchodzą również składniki, które są pomniejszane za okres niezdolności do pracy.
W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków uwzględnia się wynagrodzenie pracownika, tj. jego przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (13,71% tego przychodu). Przychód pracownika stanowi nie tylko jego wynagrodzenie zasadnicze, ale także inne otrzymywane przez niego składniki, wynikające z umowy o pracę, regulaminu wynagradzania, regulaminu premiowania czy układu zbiorowego pracy. Składnikami tymi mogą być zatem np. premie, dodatki, nagrody, bonusy.
Uwzględnianie dodatkowego składnika wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłku
W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków (chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, macierzyńskiego, wyrównawczego i opiekuńczego) nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi albo umowami o pracę przysługują za okresy pobierania tych świadczeń. Gdy u pracodawcy nie ma takich postanowień zapisanych w przepisach płacowych, uważa się, że określony składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Wówczas należy go uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku czy wynagrodzenia chorobowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right