Praktyki absolwenckie - sposób na zatrudnienie taniego pracownika
Praktyki odbywają się na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Praktykantowi, poza niektórymi uprawnieniami dotyczącymi czasu pracy i bhp, nie przysługują żadne inne świadczenia pracownicze.
Praktyki absolwenckie stanowią alternatywę dla stażu absolwenckiego. Celem praktyk jest ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
Praktykant i przyjmujący na praktykę
Przepisy przewidują szeroki katalog podmiotów, które mogą zatrudnić praktykantów. Istnieją jednak ograniczenia dotyczące osób mogących odbywać praktyki.
Wymagania dla przyjmujących na praktyki i praktykantów
Kto może zatrudniać praktykantów | Kto może być praktykantem |
Podmiotem przyjmującym na praktykę może być: ● osoba fizyczna, | Praktykantem może być osoba, która: ● ukończyła co najmniej gimnazjum, |
Osoba zatrudniająca praktykanta w żadnym razie nie musi być jednocześnie pracodawcą w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. Natomiast na praktyki może być przejęty nie tylko obywatel polski, ale również cudzoziemiec.
Ograniczenie wiekowe osób, które mogą być praktykantami, zostało wprowadzone z uwagi na potrzebę zmniejszenia nadużyć korzystania z tej formy zdobywania doświadczenia zawodowego. W pewnych przypadkach może dojść do sytuacji, że osoba kończąca studia będzie pozbawiona możliwości skorzystania z praktyk ze względu na wiek (np. studia doktoranckie), a w innych, że osoba kończąca gimnazjum może być praktykantem na przestrzeni kilkunastu lat.