Artykuł
Prawo do zwrotu nadpłaconych składek ZUS może ulec przedawnieniu
Płatnik posiadający nadpłatę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz FP i FGŚP może wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Jeżeli jednak termin zwrotu nienależnie opłaconych składek ulegnie przedawnieniu, nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek.
Płatnik składek jest zobowiązany obliczać, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy za siebie oraz za zatrudnione osoby zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeżeli jednak płatnik nienależnie opłaci składki na ubezpieczenia, to nadpłacone kwoty podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległości lub opłat bieżących, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, jeżeli płatnik nie złoży wniosku o ich zwrot (art. 24 ust. 6a ustawy systemowej).
Ustalenie nadpłaty składek ZUS
Ustalenie nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia następuje zazwyczaj w trakcie analizy dokumentów rozliczeniowych i płatniczych zarówno przez płatnika, jak i przez ZUS.
UWAGA!
Za datę stwierdzenia nadpłaty przyjmuje się datę otrzymania przez ZUS korygujących dokumentów rozliczeniowych.
W sytuacji gdy ZUS stwierdzi opłacenie składek od podstawy przewyższającej górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, informuje o tym płatników (art. 19 ust. 6b ustawy systemowej). Zatem w przypadku stwierdzenia opłacenia składek, w tym w wyniku obliczenia ich od podstawy przekraczającej kwotę graniczną składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, złożone przez płatnika dokumenty rozliczeniowe podlegają skorygowaniu, co prowadzi do ponownego rozliczenia konta i umożliwia ZUS ustalenie kwoty nienależnie opłaconych składek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right