Artykuł
Ustalanie terminów przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego
Urlop wypoczynkowy przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym jego udzielenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia urlopu należy zatem liczyć od 1 stycznia następnego roku, za jaki urlop przysługiwał, lub od 1 października kolejnego roku, za jaki urlop się należał, jeżeli został on przesunięty na następny rok.
Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Zatem urlopu, do którego pracownik nabył prawo 1 stycznia 2014 r., należy pracownikowi udzielić do 31 grudnia tego roku. Jeżeli natomiast termin urlopu, ustalony w planie urlopów albo po porozumieniu z pracownikiem, ulegnie przesunięciu (np. na wniosek pracownika albo z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy), to należy go udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy). Zatem urlopu wypoczynkowego za 2014 r. należy udzielić najpóźniej do 30 września 2015 r.
Terminy przedawnienia
Nieudzielenie urlopu we wskazanych terminach nie powoduje utraty przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają bowiem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 Kodeksu pracy).
Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 367/00, OSNP 2003/2/38) orzekł, że:
(...) roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 Kodeksu pracy), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 Kodeksu pracy), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 Kodeksu pracy) (...).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right