Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-02-12

Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy

Jednym z obowiązków płatnika zasiłków jest ustalanie okresu zasiłkowego. Konsekwencją złego obliczenia okresu zasiłkowego może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego, co będzie skutkować nadpłatą świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca nadpłatę zasiłku musi pokryć z własnych środków.

Ustawodawca określił maksymalne okresy pobierania świadczeń z tytułu choroby: zasiłku chorobowego (182/270 dni) i świadczenia rehabilitacyjnego (12 miesięcy). Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu tej samej przyczyny po przerwie nieprzekraczajacej 60 dni, wówczas za dalsze okresy niezdolności do pracy zasiłek nie przysługuje, a ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne lub o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

Okres wypłaty zasiłku chorobowego, tzw. okres zasiłkowy, wynosi maksymalnie 182 dni. Dłuższy okres zasiłkowy, wynoszący 270 dni, jest przewidziany w przypadkach, gdy niezdolność do pracy:

● przypada na okres ciąży lub

● jest spowodowana gruźlicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00