Porada
Jakie dodatkowe obowiązki nałożyła na organy samorządu terytorialnego reforma emerytalna
Do końca czerwca br. organy samorządu muszą dopłacić składkę emerytalno-rentową za osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne. To skutek wydłużenia stażu, jaki osoby te potrzebują do uzyskania minimalnej emerytury.
Nowelizacja przepisów emerytalnych z 11 maja 2012 r. (ustawa wprowadzająca od 1 stycznia 2013 r. reformę emerytalną), obok wielu istotnych zmian związanych z podwyższeniem wieku emerytalnego, znowelizowała przepisy dotyczące opłacania składek przez organy samorządu (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) za osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne oraz - od 1 stycznia 2013 r. - specjalny zasiłek opiekuńczy. Dotychczas organy te musiały opłacać składki przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę, jednak nie dłużej niż przez 20 lat.
Składka za dłuższy okres
Obecnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest zobowiązany opłacać składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne (albo specjalny zasiłek opiekuńczy) przez okres niezbędny, aby po zmianie przepisów ubezpieczony mógł uzyskać 25-letni okres ubezpieczenia (art. 6 ust. 2a ustawy systemowej). Jest to okres, który wystarczy do uzyskania minimalnej emerytury docelowo wszystkim ubezpieczonym - zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zgodnie z nowelizacją z 11 maja 2012 r., w odniesieniu do kobiet, okres wymagany do zastosowania tej gwarancji podlega stopniowemu wydłużeniu, od 20 lat do docelowego stażu 25 lat. Wymagany dotychczas staż (20 lat składkowych i nieskładkowych) został pozostawiony wyłącznie dla tych kobiet, które powszechny wiek emerytalny (odpowiednio wydłużony ustawą z 11 maja 2012 r.) ukończą najpóźniej 31 grudnia 2013 r. (zob. tabele poniżej).