Artykuł
Jak pracodawca może odzyskać nadpłacone wynagrodzenie
Odzyskanie od pracownika nadpłaconego wynagrodzenia często okazuje się wyjątkowo trudne, a nawet niemożliwe. Jeśli pracodawca wystąpi z roszczeniem do sądu o zwrot korzyści majątkowych (powołując się na bezpodstawne wzbogacenie pracownika) i/lub zwrot nienależnie pobranego świadczenia, powinien liczyć się z długim procesem, bez gwarancji wygranej. Natomiast samowolne dokonanie potrącenia z wynagrodzenia pracownika, bez jego zgody, jest - poza nielicznymi wyjątkami - zabronione i zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.
Bezpodstawne wzbogacenie oznacza uzyskanie korzyści majątkowej kosztem innej osoby bez podstawy prawnej. Osoba, która bezpodstawnie uzyskała korzyść, musi ją zwrócić w naturze bądź jej pieniężną wartość (art. 405 Kodeksu cywilnego). Z nienależnie pobranym świadczeniem ze stosunku pracy mamy natomiast do czynienia, gdy wystąpiła jedna z następujących przesłanek:
● pracodawca spełniający świadczenie nie był w ogóle zobowiązany do jego spełnienia lub był zobowiązany, ale nie względem danej osoby,
● przed wypłaceniem świadczenia ustała podstawa prawna do jego przyznania,
● nie został osiągnięty zamierzony cel świadczenia,
● czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po jego spełnieniu (art. 410 § 2 Kodeksu cywilnego).
Nienależne świadczenie jest szczególną formą bezpodstawnego wzbogacenia (zob. wyrok SN z 21 listopada 1966 r., II PR 512/66, niepubl.).
W niniejszym opracowaniu przedstawiamy krok po kroku, kiedy i jak pracodawca może odebrać nadpłacone wynagrodzenie i inne nienależnie wypłacone świadczenia.
Zakaz potrącenia nadpłaty bez zgody pracownika
Z wynagrodzenia pracownika pracodawca może, bez jego zgody, dokonać wyłącznie:
● odliczeń składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy,
● ustawowych potrąceń, do których należą:
- świadczenia alimentacyjne egzekwowane na mocy tytułu wykonawczego,
- inne należności niż alimenty egzekwowane na mocy tytułu wykonawczego, np. niespłacony kredyt bankowy, pożyczka,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right