Jakie są korzyści dla pracodawcy zatrudniającego osoby bezrobotne
Firma, która zatrudni osobę bezrobotną, może uzyskać wiele korzyści finansowych od powiatowego urzędu pracy. Wsparcie finansowe obejmuje m.in. pokrycie kosztów związanych ze wstępnymi badaniami lekarskimi czy późniejsze refundacje kosztów zatrudnienia takiej osoby.
Formy pomocy dla osób bezrobotnych są ściśle związane z udzielaniem wsparcia firmom zatrudniającym te osoby. O aktualnych możliwościach związanych m.in. z posiadanymi przez urząd pracy środkami na ten cel zakład pracy powinien dowiadywać się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca prowadzenia działalności (planowanego miejsca wykonywania pracy przez bezrobotnych).
Istotne dla pracodawcy jest to, że już na wstępie jego obowiązki związane z przyjęciem do pracy bezrobotnego są zmniejszone. Z Funduszu Pracy, a nie ze środków pracodawcy, finansowane są koszty badań lekarskich lub psychologicznych mających na celu:
● stwierdzenie zdolności bezrobotnego do wykonywania pracy, uczestnictwa w szkoleniu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych, odbywania stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych,
● określenie szczególnych predyspozycji psychofizycznych wymaganych do wykonywania zawodu.
Badania te są przeprowadzane na wniosek powiatowego urzędu pracy i finansowane z Funduszu Pracy (art. 2 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Istnieją następujące formy wsparcia bezrobotnego i pracodawcy zatrudniającego osoby bezrobotne:
● jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej,
● prace interwencyjne,
● roboty publiczne,
● refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
● staże,
● przygotowanie zawodowe dorosłych.
Bezrobotni w szczególnej sytuacji
Bezrobotnymi w szczególnej sytuacji na rynku pracy są (art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy):
● bezrobotni do ukończenia 25. roku życia,
● bezrobotni długotrwale,
● bezrobotni po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego,