Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-07

Kadry i płace w sferze budżetowej

Od 1 lipca 2009 r. nauczyciele, którzy nie uzyskali prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy o szczególnym charakterze i rezygnują z pracy nauczycielskiej, mogą starać się o świadczenie kompensacyjne. Świadczenie kompensacyjne uzyskają nauczyciele, którzy najpóźniej w 2032 r. ukończą wymagany wiek emerytalny.

Nauczyciele mogą już składać wnioski o świadczenia kompensacyjne

Przed złożeniem wniosku o świadczenie kompensacyjne nauczyciel musi rozwiązać stosunek pracy nauczycielskiej, udowodnić odpowiedni staż pracy nauczycielskiej oraz udokumentować wymagany staż okresów składkowych i nieskładkowych. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje tylko do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego lub nabycia uprawnień do emerytury.

Prawo do świadczenia

Nie wszystkie osoby zatrudnione w placówkach oświatowych uzyskają świadczenie kompensacyjne. O prawo do świadczenia mogą starać się nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w następujących placówkach:

● publicznych i niepublicznych przedszkolach,

● szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,

● publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego,

● młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,

● młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,

● specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,

● specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,

● ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku: rocznego przygotowania przedszkolnego (w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej), obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

● zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00