Kto i na jakich warunkach może przejść na emeryturę pomostową
Osobie, która przed 1 stycznia 1999 r. rozpoczęła pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, od 1 stycznia 2009 r. przysługuje możliwość ubiegania się o przyznanie emerytury pomostowej. Oprócz wykonywania szczególnego rodzaju pracy trzeba spełnić inne warunki. Przede wszystkim należy udowodnić odpowiednio długi staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ukończyć obniżony wiek emerytalny.
Emeryturę pomostową ZUS oblicza na zasadach podobnych do ustalania nowych emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podstawą naliczenia emerytury pomostowej jest suma zgromadzonych na koncie osoby ubezpieczonej składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwota kapitału początkowego. ZUS przygotował formularz wniosku o emeryturę pomostową, który jest dostępny na stronie www.zus.pl.
(?) Jestem kadrową w PKS. Większość zatrudnionych u nas kierowców to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które do końca 2008 r. nie spełniły warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury. Czy kierowcy PKS mogą starać się o emeryturę pomostową? Jeże tak, to na jakich warunkach?
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które wykonywały pracę w szczególnych warunkach (np. kierowcy autobusu) lub o szczególnym charakterze i nie spełniły warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury, od 1 stycznia 2009 r. mogą uzyskać prawo do emerytury pomostowej.
Praca kierowcy autobusu w transporcie publicznym jest wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Pracownik wykonujący taką pracę może przejść na emeryturę pomostową, jeśli spełnia łącznie następujące warunki: