Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-22

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek w 2009 r.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania. Gdy uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.

Pracodawca jako płatnik składek jest zobowiązany obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, pobrać składkę od dochodu pracownika, obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy o 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej, wpłacić składkę w wysokości 9% podstawy wymiaru na konto ZUS oraz przesłać do ZUS odpowiednie deklaracje.

Ustalenie postawy wymiaru składki zdrowotnej

Płatnik składek obliczając podstawę składki na ubezpieczenie zdrowotne powinien podstawę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powiększyć o wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Następnie powinien odjąć sumę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe potrąconych ze środków ubezpieczonego, tj. z części płaconej przez pracownika.

WAŻNE!

Do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników wlicza się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

PRZYKŁAD

Maciej P. jest zatrudniony od 1 stycznia 2008 r. na podstawie umowy o pracę w „JONAS” Sp. z o.o. Otrzymuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1500 zł (brutto). Od 5 do 9 stycznia 2009 r. (5 dni) przebywał na zwolnieniu chorobowym. Rozliczenie wynagrodzenia Macieja P. za styczeń 2009 r. wygląda następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00