Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 1/2007 z 10.01.2007, str. 102
Data publikacji: 07.01.2007
Kiedy menedżer ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego
Menedżer, z którym zawarto kontrakt menedżerski o cechach umowy zlecenia, może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku prawo do zasiłku chorobowego uzyskuje po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, tak jak osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Nieprzerwane ubezpieczenie to również takie, w którym przerwa między kolejnymi okresami ubezpieczenia nie była dłuższa niż 30 dni.
Zasiłek chorobowy przysługuje menedżerowi w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, a także po ustaniu tego ubezpieczenia. Ustanie tytułu ubezpieczenia w przypadku kontraktu menedżerskiego oznacza jego rozwiązanie za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia albo z upływem czasu, na jaki został zawarty. Po ustaniu ubezpieczenia prawo do zasiłku chorobowego przysługuje menedżerowi, którego:
• niezdolność do wykonywania umowy z powodu choroby powstała w ciągu 14 dni od rozwiązania kontraktu menedżerskiego albo w ciągu 3 miesięcy od rozwiązania kontraktu menedżerskiego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby,