comment
Porada
Data publikacji: 2006-04-07
Jak w praktyce stosować zasadę jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę?
Różnicując sytuację pracowników w jakimkolwiek zakresie pracodawca musi pamiętać o przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu. Odnoszą się one m.in. do kształtowania wynagrodzeń w zakładzie pracy.
Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Obecnie nie obowiązuje żadna górna granica odszkodowania należnego z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu (do końca 2003 r. odszkodowanie to mogło zostać przyznane w wysokości nie wyższej niż sześciokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Dolna granica odszkodowania nie zależy od wysokości pobieranego przez daną osobę wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, że np. jest to osoba zatrudniona na część etatu z pensją niższą niż minimalne wynagrodzenie lub osoba, która rozpoczynając karierę zawodową otrzymuje tzw. obniżone wynagrodzenia minimalne.
W jaki sposób określić stanowiska, na których pracownicy mają zarabiać w podobny sposób? Czy jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę dotyczy tylko osób zatrudnionych w tym samym dziale firmy?
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka