comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-11-28
Pomoc finansowa dla pracodawców
Zatrudnianie pracowników wiąże się z kosztami obciążającymi budżet pracodawcy. Przede wszystkim są to wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Często zachodzi również konieczność utworzenia dla osoby przyjmowanej do pracy całkowicie nowego stanowiska pracy, zapewnienia jej specjalistycznego sprzętu, odzieży roboczej czy ochronnej.
Część tych kosztów, o czym wielu pracodawców nie wie, może być dofinansowana z różnych środków publicznych w związku z zatrudnieniem osoby należącej do którejś ze wspieranych grup - przede wszystkim chodzi tutaj o osoby niepełnosprawne i bezrobotnych. Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie kosztów pracy jest skorzystanie z pomocy stażysty lub przyjęcie pracownika młodocianego.
Wsparcie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne
Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego może wiązać się dla pracodawcy z licznymi oszczędnościami, które na pewno rekompensują pewne dodatkowe obciążenia z tym związane (ograniczenia czasu pracy, dłuższe urlopy). O uzyskanie większości z przewidzianych w tym zakresie form wsparcia (poza zastrzeżonymi dla zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej) może ubiegać się każdy pracodawca.
Czy każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może ubiegać się o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne od otrzymywanego przez niego wynagrodzenia?
Tak, zakres dofinansowania jest jednak różny w zależności od wielkości zakładu pracy i od tego, czy mamy do czynienia z zakładem pracy chronionej czy zakładem aktywności zawodowej.
Wyróżniamy trzy grupy pracodawców:
• zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej,
• zatrudniających mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
• zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, osiągających 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stosunku do ogółu zatrudnionych.
Te ostatnie zakłady pracy mogą uzyskać:
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka