Data publikacji: 13.07.2005
Jakie są zasady wypłaty zasiłku wyrównawczego?
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem przysługującym wyłącznie pracownikom, którzy ze względu na stan zdrowia i wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej posiadają zmniejszoną sprawność do pracy. W konsekwencji ich miesięczne wynagrodzenie ulega obniżeniu.
Jednym ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest zasiłek wyrównawczy. Pracownik może otrzymywać go przez okres rehabilitacji, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące.
Od 5 lat prowadzę firmę budowlaną i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenia społeczne, w tym również dobrowolną na ubezpieczenie chorobowe. Zostałem skierowany na rehabilitację przez ZUS z powodu stanu zdrowia. Czy w trakcie rehabilitacji będzie mi przysługiwał zasiłek wyrównawczy?
Nie. Zasiłek ten przysługuje wyłącznie ubezpieczonym, którzy są pracownikami. Ma on wyrównać obniżone miesięczne wynagrodzenie spowodowane zmniejszoną sprawnością do pracy wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej. Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej nie jest pracownikiem, a zatem nie może ubiegać się o zasiłek wyrównawczy.