comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-16
KOTŁOWNIE W BUDYNKACH
Obowiązujące od 16 grudnia 2002 r. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690), uściśliło zasady i warunki, jakie powinny spełniać coraz powszechniejsze, niezależne od miejskich centralnych systemów ciepłowniczych, indywidualne kotłownie lokalizowane wewnątrz budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. W rozporządzeniu znalazły się przepisy, które do tej pory definiowały jedynie stosowne Polskie Normy.
Wznoszone obecnie budynki muszą spełniać wymagania określone w przepisach zawartych w rozporządzeniu z 12 kwietnia 2002 r. Wyposażeniu technicznemu budynków poświęcony jest cały dział IV wymienionego rozporządzenia.
+ Pamiętaj! Parametry pomieszczeń przeznaczonych na kotłownie zależeć będą od czynników, takich jak: moc zainstalowanego kotła czy rodzaj stosowanego do ich opalania paliwa.
Kotły na paliwo stałe
Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie kotła na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW, powinien on być zainstalowany w wydzielonym pomieszczeniu technicznym zlokalizowanym w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Jeżeli łączna nominalna moc cieplna zastosowanego przez nas kotła (lub kilku kotłów) na paliwo stałe zawiera się w przedziale od 25 do 2000 kW, to powinny być one instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych, zlokalizowanych w piwnicy lub na poziomie terenu o parametrach zawartych w zamieszczonej na końcu tabeli.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka