comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-16
PODSTAWA WYMIARU ZASIŁKU CHOROBOWEGO
W pierwszej części opracowania przedstawiona została problematyka związana z nabywaniem prawa do zasiłku chorobowego, okresu wyczekiwania, wynagrodzenia za czas choroby, okresu pobierania zasiłku chorobowego. Ta część opracowania dotyczy podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, wymaganej dokumentacji oraz sytuacji, w których zasiłek nie przysługuje.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Gdy wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Zasada ta dotyczy sytuacji wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 sierpnia 1999 r. w sprawie określenia przypadków, w których za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych (Dz.U. Nr 70, poz. 790).
Niektórzy pracownicy wymienieni w wyżej powołanym rozporządzeniu, a zatrudnieni np. w budownictwie lub przetwórstwie rolno-spożywczym mają stałe wynagrodzenie. Takim pracownikom powołane rozporządzenie nie narzuca obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z 12 miesięcy.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka