comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-16
UMOWA O PRACĘ W JĘZYKU OBCYM
Obecnie, gdy w Polsce prowadzi działalność coraz więcej podmiotów zagranicznych zatrudniających polskich pracowników, problemem może być zawieranie z zatrudnionymi umów w rodzimym języku pracodawcy.
Podstawowym sposobem powstania stosunku pracy jest zawarcie umowy o pracę. Przez jego nawiązanie pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, przy czym zatrudnienie na takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
Warunki formalne umowy o pracę
W świetle art. 29 Kodeksu pracy umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy.
Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej na okres przekraczający 1 miesiąc, niezależnie od powyższych warunków, powinna określać czas wykonywania pracy za granicą oraz walutę, w której będzie wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w czasie wykonywania pracy za granicą (pracodawca jest obowiązany poinformować na piśmie pracownika o świadczeniach przysługujących mu z tytułu skierowania do pracy za granicą, obejmujących zwrot kosztów przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania).
■ Pamiętaj! Zawarcie umowy o pracę bez formy pisemnej nie przesądza o jej nieważności. Umowa ta może być zawarta w inny sposób (np. ustnie) i nie spowoduje to jej nieważności.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka