Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-01-16

EKWIWALENTY - RODZAJE, ZASADY NABYWANIA, OBLICZANIE I WYPŁATA

Pojęcie ekwiwalentu pieniężnego występujące w prawie pracy odnosi się do świadczenia pieniężnego, należnego pracownikowi, nie będącego wynagrodzeniem, które stanowi równowartość np.: nie udzielonego w naturze urlopu wypoczynkowego, nie zapewnionej przez pracodawcę odzieży czy obuwia roboczego, nie zapewnionego prania odzieży roboczej.

Mimo że regulacje prawne dotyczące ekwiwalentów wypacanych pracownikom są dość dobrze przygotowane, z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w tej dziedzinie pracodawcy popełniają sporo błędów.
Najczęściej wypłacane przez pracodawców ekwiwalenty pieniężne to:
• ekwiwalent za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 171 k.p.),
• ekwiwalent za pranie odzieży roboczej (art. 2379 § 3 k.p. i art. 23710 § 2 k.p., układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania),
• ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego (regulacja - art. 2377 § 2, § 3, § 4 k.p., układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania).
Ekwiwalent za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy
Ekwiwalent za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy jest świadczeniem pieniężnym ze stosunku pracy, które przysługuje pracownikowi w przypadkach enumeratywnie wymienionych w ustawie, kiedy nie może on wykorzystać w naturze przysługującego urlopu wypoczynkowego.
Najczęściej ekwiwalent za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy wypłacany jest przez pracodawcę w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 pkt 1 k.p.).
Pamiętaj! Sposób ustania stosunku pracy nie ma znaczenia dla obowiązku wypłaty ekwiwalentu. Prawo do ekwiwalentu jest ściśle związane z prawem do urlopu wypoczynkowego. Istotne jest prawidłowe ustalenie daty nabycia przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego i wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu nabytego urlopu wypoczynkowego (art. 153 § 3 k.p.) pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny, odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00