comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-01
ZWOLNIENIA GRUPOWE - CZY WARTO POCZEKAĆ NA ZMIANY?
Przedstawiamy dalszy opis zmian w przepisach o zwolnieniach pracowników z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Jak przeprowadza się zwolnienia indywidualne na podstawie nowych przepisów? Co zmieniło się w kwestii prawa do odprawy? Czy warto poczekać na wejście w życie tych zmian?
Wprowadzone do ustawy z 28 grudnia 1989 r. zmiany są odpowiedzią na przedstawiane od dłuższego czasu postulaty środowisk przedsiębiorców i pracodawców. Zostały one poważnie zmodyfikowane w trakcie procesu legislacyjnego. Czy uchwalone zmiany wystarczą do poprawy sytuacji na rynku pracy?
Zwolnienia pracowników przy likwidacji i upadłości
Na podstawie zmienionego art. 1 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych, jej przepisy od 1 lipca 2003 r. będą znajdować zastosowanie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Ustawodawca nie zdefiniował momentu miarodajnego do ustalenia liczby zatrudnionych pracowników, wydaje się jednak, iż powinien nim być dzień ogłoszenia upadłości lub podjęcia uchwały o likwidacji.
■ Pamiętaj! Utrzymane zostanie specyficzne rozwiązanie przewidziane w art. 7a ww. ustawy.
Umożliwia ono niezwłoczne (bez wypowiedzenia) rozwiązanie stosunków pracy z pracownikami zakwalifikowanymi do zwolnienia, gdy spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right