Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-01-01

Podstawa wymiaru zasiłków w szczególnych okolicznościach

Podstawa wymiaru zasiłków w szczególnych okolicznościach

W niektórych sytuacjach zasiłki chorobowe i inne świadczenia przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa są obliczane na innych zasadach niż w zwykłych przypadkach. Jakie to zasady i kiedy należy je stosować, dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres:

l

6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy,

l

12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, gdy wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania.

W niektórych przypadkach podstawa wymiaru może być ustalana z okresu krótszego niż 6 lub 12 miesięcy, np. w przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest przez okres krótszy niż okres, z którego wynagrodzenie przyjmuje się do podstawy wymiaru. Wówczas podstawę wymiaru ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00