Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-04-05

Podjęcie dodatkowego zatrudnienia podczas urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego

Paulina Bramson

ekspert ds. płac, wykładowca

Podjęcie dodatkowego zatrudnienia w czasie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego w aspekcie prawnym nie jest nigdzie szerzej opisane w literaturze. Jedynie Kodeks pracy w art. 1862 reguluje podjęcie pracy zarobkowej na urlopie wychowawczym.

Pracownik na urlopie wychowawczym ma prawo podjąć dodatkowe zajęcie pod warunkiem, że nie wyłącza to możliwości osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, np. gdy przez 2-3 godziny dziennie wykonuje prace zlecone.

PODSTAWY PRAWNE

w Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) - art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1, art. 9 ust. 1c i 1d, art. 18 ust. 1a

w Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) - art. 66 ust. 1 pkt 1-37

Podleganie ubezpieczeniom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim i pobierająca zasiłek macierzyński podlega z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Składki na te ubezpieczenia finansowane są w całości przez budżet państwa, a podstawę ich wymiaru stanowi kwota zasiłku macierzyńskiego brutto. Podmiot wypłacający zasiłek (płatnik składek lub ZUS) wylicza i wykazuje składki w raporcie RCA z kodem 12 40 XX.

Istotna zmiana w rozliczeniu zasiłku macierzyńskiego nastąpiła 1 września 2009 r. Od tego dnia osoby pobierające zasiłek macierzyński nie mają obowiązku składania oświadczeń o ustaleniu prawa do emerytury lub renty czy o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń. W związku z tym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są odprowadzane bez względu na to, czy dana osoba ma ustalone prawo do emerytury lub renty lub czy jest objęta innym tytułem do ubezpieczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00