Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-05

50% koszty przy umowach cywilnoprawnych

Rafał Golat

radca prawny

W celu możliwości skorzystania z utworu lub artystycznego wykonania, jeśli nie zostały one zrealizowane przez pracownika, konieczne jest zawarcie z twórcą lub artystą wykonawcą odpowiedniej umowy. W zawieranych z twórcami lub artystami wykonawcami niebędącymi pracownikami umowach, które są umowami prawa cywilnego, są określane należne twórcom lub artystom wykonawcom wynagrodzenia (honoraria). Przy rozliczaniu tych honorariów możliwe jest stosowanie 50% stawki kosztów uzyskania przychodów.

PODSTAWA PRAWNA:

● Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), zwana dalej pdof,

● Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.), zwana dalej prawo autorskie.

Stosowanie stawki 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami dopuszcza art. 22 ust. 9 pkt 3 updof. Odrębnymi przepisami w tym kontekście są przepisy ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Rodzaje umów cywilnych objęte stawką 50% kosztów

Koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% w praktyce mogą być stosowane zasadniczo przy rozliczaniu honorariów wypłacanych na podstawie czterech rodzajów umów zawieranych z twórcami lub artystami wykonawcami, tj.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00