Jak zatrudniać nauczycieli po wprowadzeniu reformy oświaty
Wraz z początkiem roku szkolnego 2018/2019 rozpocznie się dostosowywanie szkół do zmienionego systemu oświaty. Reforma dotknie głównie nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach, gdyż nowy ustrój edukacji nie przewiduje już tego typu placówek. Dotychczasowe klasy gimnazjalne będą działać w strukturach placówek aż do ich całkowitego wygaszenia, co nastąpi w 2019 r. W okresie przejściowym kadrę dydaktyczną w tych placówkach czeka wiele zmian w zatrudnieniu, gdyż już od 1 września 2017 r. nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjów.
Resort edukacji w okresie wdrażania reformy przewidział rozwiązania systemowe zapewniające przechodzenie nauczycieli ze szkół obecnie funkcjonujących do szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Nauczyciele zatrudnieni w placówkach według starej struktury edukacji z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu. Przykładowo nauczyciele dotychczasowych 6-letnich szkół podstawowych staną się nauczycielami 8-letnich szkół podstawowych.
Tymczasowe regulacje
W celu zapewnienia przejrzystości regulacji, które mają obowiązywać w okresie wdrażania nowego ustroju szkolnego, przeniesiono część przepisów dotyczących praw i obowiązków pracowniczych w procesie przekształceń organizacyjnych z ustawy - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) do ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (dalej: ustawa - przepisy wprowadzające). Taki zabieg był podyktowany faktem, że zostały one zmodyfikowane na korzyść nauczycieli, dzięki czemu mają zapewnić kadrze dydaktycznej większą ochronę i szersze możliwości uzyskania zatrudnienia.
W związku ze zmianą systemu edukacji dokonaną ustawą - Prawo oświatowe (dalej: Prawo oświatowe) regulacje ustawy - przepisy wprowadzające przewidziały stopniowe przekształcanie się placówek z mocy prawa do nowej struktury edukacji oraz określiły terminy, w których to nastąpi.