Regulaminy w zakładzie pracy po zmianach od 1 stycznia 2017 r.
Wstęp
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują zmiany Kodeksu pracy i ustawy o zfśs dotyczące tworzenia regulaminów pracy, wynagradzania i zfśs.
W wyniku nowelizacji wzrósł limit zatrudnienia, od którego zależy obowiązek tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania. Obecnie regulaminy te muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Poprzednio obowiązek ich tworzenia mieli pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Także zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (poprzednio 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty).
Pewną nowością jest podkreślenie roli związków zawodowych u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników i mniej niż 50 pracowników. Pracodawcy ci muszą tworzyć regulamin pracy i regulamin wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z takim wnioskiem. Podobnie jest w przypadku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, muszą tworzyć zfśs, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa działająca u pracodawcy.
Jak sporządzić regulamin pracy po zmianach przepisów od 1 stycznia 2017 r.
W wyniku nowelizacji przepisów od 1 stycznia 2017 r. regulamin pracy powinni sporządzić pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Do 31 grudnia 2016 r. obowiązek tworzenia regulaminu pracy mieli pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Tworząc regulamin pracy, pracodawca jest ograniczony postanowieniami powszechnie obowiązujących przepisów (ustaw i rozporządzeń), z którymi regulamin nie może być sprzeczny i mniej od nich korzystny.
Kto wprowadza regulamin pracy
Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników (art. 104 § 1 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Dokument ten jest wewnątrzzakładowym źródłem prawa pracy. Jego postanowienia są wiążące jedynie dla pracodawcy oraz jego pracowników, dla których został utworzony.