Rozliczanie zasiłków dla ubezpieczonych - odpowiedzi na pytania z praktyki
WSTĘP
Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego są uprawnieniem nie tylko dla pracowników, ale także dla innych grup ubezpieczonych, np. dla zleceniobiorców czy dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Warunkiem skorzystania z zasiłków jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie.
Książka zawiera m.in.
● zasady ustalania prawa do poszczególnych zasiłków (np. chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego czy świadczenia rehabilitacyjnego) i ich wysokości,
● warunki wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
● reguły ustalania prawa do zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego, do których prawo powstaje z powodu wypadków w pracy.
O ile sam mechanizm obliczania poszczególnych zasiłków nie jest bardzo skomplikowany, o tyle ustalenie podstawy wymiaru zasiłku powoduje u płatników dużo trudności. Taka sytuacja spowodowana jest tym, że nie wszystkie składniki wynagrodzenia (uposażenia) są do tej podstawy wliczane. Co do zasady do podstawy zasiłkowej mogą być wliczone tylko te składniki, które podlegają oskładkowaniu oraz które są pomniejszane za czas choroby. Ponadto należy pamiętać o tym, że inaczej ustala się podstawę zasiłkową dla pracowników, a inaczej dla zleceniobiorców czy przedsiębiorców. Płatnicy składek mają również problemy z prawidłowym ustaleniem okresu zasiłkowego. Nie zawsze okres niezdolności do pracy jest wliczany do jednego okresu zasiłkowego. Jest to uzależnione bowiem od wielu czynników, np. od przerwy między poszczególnymi absencjami ubezpieczonego, od rodzaju choroby czy od okresu wyczekiwania na zasiłek.
Niniejsza publikacja zawiera odpowiedzi na nietypowe i trudne pytania dotyczące wypłaty i naliczania zasiłków.
I. ZASIŁEK CHOROBOWY
Czy zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania, jeśli posiada 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia
Podpisaliśmy 10 czerwca 2016 r. umowę zlecenia z osobą, która 30 kwietnia 2016 r. rozwiązała umowę o pracę. Zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. 20 czerwca 2016 r. dostarczył zwolnienie lekarskie oraz dokumenty potwierdzające 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (świadectwa pracy). Czy będzie miał prawo do zasiłku chorobowego?