Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-04-02

Jak zatrudniać pracowników w służbie cywilnej po zmianach przepisów

Od 23 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej. Są one obsadzane w drodze powołania. Nie zmieniły się natomiast zasady naboru oraz zatrudniania na stanowiskach niebędących wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej. Stanowiska te obsadzane są w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

23 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 34). Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej wprowadziła m.in. nowe zasady obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej.

Zatrudnianie na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej

Przed 23 stycznia 2016 r. wszystkie stanowiska w służbie cywilnej, w tym też wyższe stanowiska, były obsadzane w drodze otwartego naboru. W ściśle określonych w ustawie o służbie cywilnej przypadkach obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej mogło nastąpić także w drodze przeniesienia lub oddelegowania.

Powołanie zamiast naboru

Na mocy znowelizowanych przepisów ustawy o służbie cywilnej od 23 stycznia 2016 r. wyższe stanowiska w służbie cywilnej obsadzane są w drodze powołania (art. 53a ustawy o służbie cywilnej).

Wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej są stanowiska:

● dyrektora generalnego urzędu,
● dyrektora i zastępcy dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwie, urzędzie obsługującym przewodniczącego komitetu wchodzącego w skład Rady Ministrów i urzędzie centralnego organu administracji rządowej, a także stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim,
● wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępcy,
● kierującego komórką organizacyjną i jego zastępcy w Biurze Nasiennictwa Leśnego (art. 52 ustawy o służbie cywilnej).

Do powołania na wyższe stanowiska w służbie cywilnej zastosowanie mają przepisy ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Powołanie jest aktem jednostronnym, jednak dla swej skuteczności wymaga zgody osoby powołanej na objęcie stanowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00