Porada
Jak obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy podczas wypowiedzenia
Od 22 lutego 2016 r. pracodawcy mogą jednostronnie zwalniać pracowników z obowiązku świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia. Pracownikom przysługuje za okres zwolnienia wynagrodzenie ustalane jak za urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Zwolnienie od pracy w okresie wypowiedzenia może być stosowane w przypadku wszystkich rodzajów umów o pracę, a więc zawartych na czas nieokreślony, na czas określony i na okres próbny. Może obejmować cały okres wypowiedzenia, jak i jego część.
Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia każdej umowy o pracę.
Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. pracodawcy przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia pracownika z konieczności realizowania zadań służbowych muszą kierować się:
● zasadą, w myśl której pracownikowi za czas urlopu przysługuje taka należność, jaką by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.), ● uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right